Αρχική Σελίδα

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης σας καλωσορίζουμε στον νέο και ανανεωμένο Ιστότοπο* του Σχολείου μας.

* Ο ιστότοπος βρίσκεται υπό συνεχή ανάπτυξη και ενημέρωση.

Σημαντικό

«Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025»

Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Ε ́ τάξη του Δημοτικού Σχολείου συμπληρώνουν δήλωση με τη γλώσσα προτίμησης του παιδιού τους (Γαλλική ή Γερμανική) και την καταθέτουν στον Διευθυντή/ντρια του Σχολείου τους έως 15 Μαΐου 2024.

Διαβάστε την εγκύκλιο και κατεβάστε την υπεύθυνη δήλωση από τους παρακάτω υπερσυνδέσμους:

1. Εγκύκλιος
  2. Υπεύθυνη Δήλωση
Κάποιες από τις δραστηριότητές μας.

Τελευταία Νέα στο blog μας

Παίζουμε Σαίξπηρ;

Οι μαθητές του Στ1 διαβάζουν το "Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας" του Ουίλιαμ Σαίξπηρ στα ελληνικά και στα αγγλικά σε μια πρόταση θεατρικής διασκευής για παιδιά βασισμένη στο κείμενο της Αγγελικής Δαρλάση.

1. Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να ακούσετε την ηχογράφηση στα Ελληνικά

‘Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας”

2. Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να ακούσετε την ηχογράφηση στα Αγγλικά

A Midsummer Night's Dream