Αρχική Σελίδα

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης σας καλωσορίζουμε στον νέο και ανανεωμένο Ιστότοπο* του Σχολείου μας.

* Ο ιστότοπος βρίσκεται υπό συνεχή ανάπτυξη και ενημέρωση.

Σημαντικό

«Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025»

Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Ε ́ τάξη του Δημοτικού Σχολείου συμπληρώνουν δήλωση με τη γλώσσα προτίμησης του παιδιού τους (Γαλλική ή Γερμανική) και την καταθέτουν στον Διευθυντή/ντρια του Σχολείου τους έως 15 Μαΐου 2024.

Διαβάστε την εγκύκλιο και κατεβάστε την υπεύθυνη δήλωση από τους παρακάτω υπερσυνδέσμους:

1. Εγκύκλιος
  2. Υπεύθυνη Δήλωση
Κάποιες από τις δραστηριότητές μας.

Τελευταία Νέα στο blog μας

Χελιδονίσματα

Τα χελιδονίσματα είναι κάλαντα, ένα ανοιξιάτικο τραγούδι, που τραγουδιέται από μικρά παιδιά κάθε χρόνο την 1η Μαρτίου.

Σκοπός της Χελιδόνας, όπως λέγονται αλλιώς τα χελιδονίσματα, είναι να αναγγείλουν τον ερχομό της άνοιξης.
Χελιδονίσματα έλεγαν και στην αρχαία Ελλάδα!

Αυτό το όμορφο έθιμο της άνοιξης αναβίωσαν τα παιδιά του Σχολείου μας τραγουδώντας:

“Χελιδόνα έρχεται απ ́ τη Μαύρη θάλασσα,
θάλασσα επέρασε, έκατσε και λάλησε ...”

Ήταν μεγάλος όμως ο ενθουσιασμός των παιδιών και η χαρά τους και έτσι συνεχίσαμε με παραδοσιακούς χορούς και πολύ κέφι!

Επίσης οι μαθητές της Στ τάξης καλωσορίζουν την άνοιξη με ποιήματα!
Με αφορμή τη δράση "Χελιδονίσματα" του σχολείου μας, οι μαθητές της Στ έγιναν μικροί ποιητές δημιουργώντας ευφάνταστα ποιήματα στα αγγλικά με θέμα την άνοιξη. Τα ποιήματα είναι γραμμένα σε επτάστιχο και ακολουθούν συγκεκριμένη γραμματική και μορφολογική δομή ώστε να μοιάζουν στο σχήμα  διαμαντιού.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πανταζή Ελένη

Βρείτε μας στα κοινωνικά δίκτυα
Δείτε την σελίδα μας στο Facebook
Διαχειριστής : Πέτρος Μιχαηλίδης - Εκπ/κός ΠΕ70