Αρχική Σελίδα

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης σας καλωσορίζουμε στον νέο και ανανεωμένο Ιστότοπο* του Σχολείου μας.

* Ο ιστότοπος βρίσκεται υπό συνεχή ανάπτυξη και ενημέρωση.

Πρόγραμμα εορτασμού της 14ης Μαΐου

Το πρόγραμμα εορτασμού της 14ης Μαΐου – Επετείου της απελευθέρωσης της Αλεξανδρούπολης, για την ενημέρωση και τη συμμετοχή σας στις εορταστικές εκδηλώσεις, έχει ως εξής:.

ΔΕΥΤΕΡΑ 13-5-2024

Ομιλία για την επέτειο της απελευθέρωσης, στα σχολεία όλων των βαθμίδων, κατά την τελευταία ώρα του προγράμματος.

Ώρα 19:00: Ακολουθία του Μεγάλου Εσπερινού στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου, με τη συμμετοχή του Μακαριωτάτου Αρχιεπίσκοπου Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου κ.κ. Γεωργίου.

Ώρα 20:30: Λιτάνευση της ιεράς εικόνας της Παναγίας της Ελευθερώτριας, με τη συμμετοχή του ιερού κλήρου, των Αρχών και του λαού της πόλης.

ΤΡΙΤΗ 14-5-2024

Ώρα 7:00: Αρχιερατικό Συλλείτουργο συλλειτουργούντων του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου κ.κ. Γεωργίου, του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Διδυμοτείχου, Ορεστιάδας και Σουφλίου κ.κ. Δαμασκηνού, του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως, Τραϊανουπόλεως και Σαμοθράκης κ.κ. Άνθιμου.

Ώρα 10:00: Επίσημη δοξολογία στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου προεξάρχοντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως κ.κ. Άνθιμου.
    Τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης κ. Ιωάννης Ζαμπούκης.

Ώρα 11:45: Έπαρση της σημαίας στο χώρο δίπλα στο μνημείο της Δόμνας Βισβίζη, σε ανάμνηση του γεγονότος της έπαρσης της σημαίας στο χώρο μπροστά στο Ταχυδρομείο, την ημέρα της απελευθέρωσης της πόλης, στις 14 Μαΐου 1920, με τη φροντίδα του Δήμου Αλεξανδρούπολης και του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων.
    Επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο μνημείο της Δόμνας Βισβίζη από τον Εκπρόσωπο της Κυβέρνησης, τους Βουλευτές, τον Περιφερειάρχη Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, τον Δήμαρχο Αλεξανδρούπολης, τον Στρατηγό Δ/τη ΧΙΙ Μ/Κ Μ.Π., από τον εκπρόσωπο του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, τους εκπροσώπους της Ένωσης Απόστρατων Αξιωματικών, της Ένωσης Απόστρατων Αξιωματικών Ναυτικού, του Συνδέσμου Εφέδρων Αξιωματικών, των Εφεδροπολεμιστικών Οργανώσεων και του Ερυθρού Σταυρού.
    Στεφάνι εκ μέρους της Εθνικής Αντίστασης θα καταθέσουν οι εκπρόσωποι όλων των παραρτημάτων των αναγνωρισμένων Αντιστασιακών Οργανώσεων.
    Οι Πολιτιστικοί Σύλλογοι και οι φορείς που επιθυμούν να καταθέσουν στεφάνι παρακαλούνται να το δηλώσουν στο Γραφείο Δημοσίων Σχέσεων του Δήμου Αλεξανδρούπολης, στον τελετάρχη Ευάγγελο Σιδερά, στο τηλέφωνο 2551350227 και στο e-mail vags@alexpolis.gr μέχρι και την Παρασκευή 10 Μαΐου 2024 στην 13:00.
    Στο χώρο του μνημείου, μετά την εκκλησία, θα προσέλθουν οι σημαιοφόροι και οι παραστάτες των σχολείων συνοδεία καθηγητών.
    Θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων από τον Δήμαρχο Αλεξανδρούπολης στο μνημείο των προσκόπων (στο χώρο μπροστά στο Ταχυδρομείο), με την παρουσία επισήμων.

Ώρα 12:15: Κοινή παρέλαση μαθητών, σπουδαστών, προσκόπων, οδηγών, του παραρτήματος του Ερυθρού Σταυρού, πολιτιστικών συλλόγων, των αναπήρων πολέμου με την συμμετοχή της Φιλαρμονικής του Δήμου Αλεξανδρούπολης, και τμημάτων των Ενόπλων Δυνάμεων με τη συμμετοχή της στρατιωτικής μουσικής, παρουσία των Αρχών.
    Προκειμένου να καταρτιστεί εγκαίρως η σειρά με την οποία θα παρελάσουν οι Πολιτιστικοί Σύλλογοι και τα Αθλητικά Σωματεία, παρακαλούνται όσοι θα συμμετέχουν στην παρέλαση να δηλώσουν την παρουσία τους στον τελετάρχη της Περιφερειακής Ενότητας Έβρου Ελευθέριο Γλάνια στο e-mail glanias@pamth.gov.gr μέχρι την Παρασκευή 10 Μαϊου 2024 στις 14:00.
    Χώρος παρέλασης ορίζεται η οδός Βασ. Αλεξάνδρου, από την οδό Κύπρου (από το άγαλμα της Δόμνας Βισβίζη) έως την οδό Έλλης.
Χώρος συγκέντρωσης των τμημάτων ορίζεται η συνέχεια της οδού Κύπρου προς την είσοδο του Λιμένα και ο χώρος προς το λιμάνι.

Ώρα 19:40 Αναγόρευση του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου κ.κ. Γεωργίου σε επίτιμο δημότη Αλεξανδρούπολης από τον Δήμαρχο Αλεξανδρούπολης στο χώρο της Αποθήκης Νο 2 (μεταλλική) στο Λιμάνι.

Ώρα 20:45: Αναπαράσταση της έλευσης της εικόνας της Παναγίας Τρυφώτισσας, στο Λιμάνι.

Σημαντικό

«Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025»

Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Ε ́ τάξη του Δημοτικού Σχολείου συμπληρώνουν δήλωση με τη γλώσσα προτίμησης του παιδιού τους (Γαλλική ή Γερμανική) και την καταθέτουν στον Διευθυντή/ντρια του Σχολείου τους έως 15 Μαΐου 2024.

Διαβάστε την εγκύκλιο και κατεβάστε την υπεύθυνη δήλωση από τους παρακάτω υπερσυνδέσμους:

1. Εγκύκλιος
  2. Υπεύθυνη Δήλωση
Κάποιες από τις δραστηριότητές μας.

Τελευταία Νέα στο blog μας

Δντροφύτευση στον χώρο του Σχολείου

Με ζήλο, προθυμία και καλή διάθεση οι μαθητές του Γ1 φύτεψαν ένα δεντράκι στον χώρο πρασίνου του Σχολείου μας.

Έσκαψαν, φύτεψαν, πότισαν και δεσμεύτηκαν να φροντίζουν τη μικρή μηλιά μας! Επίσης ενημέρωσαν τους μαθητές/τριες του υπόλοιπου Σχολείου για τη δράση τους και ζήτησαν τη βοήθεια τους , ώστε το μικρό δεντράκι μας να μεγαλώσει ανενόχλητο!!!

Βρείτε μας στα κοινωνικά δίκτυα
Δείτε την σελίδα μας στο Facebook
Διαχειριστής : Πέτρος Μιχαηλίδης - Εκπ/κός ΠΕ70